ABOVCE: Na Deň obce odovzdajú zrekonštruovanú 150-ročnú kúriu

07.11.2011

V Abovciach v okrese Rimavská Sobota z eurofondov zrekonštruovali bývalú 150-ročnú kúriu za približne 223-tis. eur. V týchto dňoch sa do jej vynovených priestorov sťahuje obecnú úrad, oficiálne budovu odovzdajú v sobotu počas Dní obce. Informáciu pre agentúru SITA potvrdila starostka Aboviec Irena Hanobíková. "Bola to veľká obnova. Neverila som, že sa to podarí. Budovu sme opravili od základov až po strechu," povedala pre Rimava.sk Hanobíková. Ako poznamenala, obnova trvala takmer rok, odovzdávanie stavby bolo vo februári a realizovala ju rimavskosobotská spoločnosť Renova.

Počas rekonštrukcie sídlil obecný úrad v priestoroch školy. "Doteraz sme mali dve miestnosti, teraz ich máme desať," povedala Hanobíková, podľa ktorej v budove ďalej plánujú urobiť komunitné a mládežnícke centrum. Obec sa podieľala na obnove piatimi percentami.

V historickej kúrii po rodine Fodorovcov bola podľa starostky od roku 1960 pobočka miestneho národného výboru, neskôr v nej boli kancelárske priestory poľnohospodárskeho družstva a od roku 1990 bola budova sídlom obecného úradu. Obec má viac ako 600 obyvateľov a v sobotu si podľa starostky pripomenie výročie prvej písomnej zmienky z roku 1268.

Zdroj: RIMAVSKÁ SOBOTA 12. augusta (SITA)